Dnes je Streda 22. mája 2024, meniny má Júlia, Juliána a zajtra Želmíra.
Partneri: Spojená škola

Projekty -> Podpora integrácie mladých ľudí v GAUDEAMUS – zariadení komunitnej rehabilitácie

 

O projekte

 

Začiatkom septembra 2015 sme s finančnou podporou Nadácie Volkswagen Slovakia v rámci grantového programu „Vzdelaním k integrácii“ spustili projekt s názvom „Podpora integrácie mladých ľudí v GAUDEAMUS – ZKR“. Projekt budeme realizovať do konca mája 2016 a jeho cieľom je podpora mladých ľudí s telesným a mentálnym znevýhodnením v rozvoji ich individuálnych schopností a zručností potrebných pre samostatnejší život v komunite.

 


Prečo projekt realizujeme

Mladí ľudia s telesným a mentálnym znevýhodnením, ktorí sú našimi klientmi, často zotrvávajú v odkázanosti od inštitucionálnej starostlivosti. Nevidia alebo nemajú možnosti ako samostatnejšie žiť v prirodzenom prostredí podľa svojich individuálnych potrieb a predstáv.

Cieľom projektu je pomôcť klientom pripraviť sa na skutočný život v domácom prostredí, odovzdať im čo najviac praktických informácií a skúseností a motivovať ich k samostatnému fungovaniu vo vlastnej domácnosti. Očakávaným prínosom projektu bude väčšia samostatnosť mladých ľudí s telesným a mentálnym znevýhodnením a ich nezávislosť od druhých v oblasti sebaobsluhy pri starostlivosti o domácnosť.

 

Ako projekt realizujeme

Projekt realizujeme v tréningovom centre, ktoré využívame na nácvik zručností a schopností klientov.

Vďaka finančným prostriedkom, ktoré nám poskytla Nadácia Volkswagen Slovakia sme mohli vo väčšej miere debariérizovať kuchynský kútik, zakúpiť špeciálne pomôcky, chýbajúce spotrebiče a kuchynský riad. Zrekonštruovaná časť kuchyne v tréningovom centre bude dlhodobo slúžiť pri nácvikoch zručností sebaobsluhy a starostlivosti o domácnosť. Tieto zručnosti sú pre našich klientov dôležité, preto aby boli schopní po odchode zo zariadenia viesť v čo najväčšej možnej miere samostatný život.

 

Ďalšie aktivity projektu sú zamerané na praktické nácviky a vzdelávanie.

Praktické nácviky zručností poskytnú klientom priestor na praktické učenie sa bežných denných činností. Realizujeme ich individálnou a skupinovou formou v týchto oblastiach:

 • nácvik plánovania prípravy jedla (výber receptu, ingrediencií),
 • nácvik nakupovania (nákupný zoznam, rozpočet, porovnávanie cien, samotný nákup),
 • nácvik prípravy jedla (krájanie, strúhanie, miešanie, otváranie fliaš a konzerv, šľahanie, varenie, pečenie),
 • nácvik stolovania (príprava prestierania na rôzne príležitosti),
 • nácvik skladovania potravín,
 • nácvik udržiavania čistoty a poriadku v kuchyni (umývanie riadu, výber vhodných čistiacich prostriedkov a nástrojov, umytie pracovnej plochy),
 • nácvik používanie elektrospotrebičov (používanie varnej dosky, rúry, kuchynského robota, mixéru, umývačky riadu, digitálnej váhy, hriankovača),
 • nácvik používania špeciálnych pomôcok pre sebaobsluhu (ergonomický nôž, príbor, protišmykový podnos a podložka, špeciálna doska na krájanie, ergonomický otvárač).

Vzdelávanie poskytne klientom teoretické vedomosti v nasledujúcich oblastiach:

 • hospodárenie s financiami,
 • princípy triedenia odpadu,
 • príprava na prácu s elektrospotrebičmi a princípy bezpečnosti pri ich používaní, prvá pomoc,
 • princípy skladovania potravín,
 • princípy zdravého stravovania.

 


V novinkách o projekte vás budeme postupne informovať o aktuálnom dianí projektu, budete si môcť pozrieť fotky z našich aktivít a prečítať recepty dobrôt, ktoré budeme pripravovať.

 

 

© 2006-2014 by GAUDEAMUS - zariadenie komunitnej rehabilitácie, Mokrohájska cesta 3, 845 12 Bratislava, All rights reserved.